10 wskazówek, jak szybko i bezpiecznie przygotować mieszkanie do wynajmu.

Wartość mieszkania pod wynajem zależy od wielu czynników. Na szczęście większość z nich możesz kontrolować. Dowiedz się jak przygotować mieszkanie przeznaczone do wynajmu, by zwiększyć jego wartość.

Dobra lokalizacja i przystępna cena to nie jedyna recepta na szybki wynajem mieszkania.

1) Wybierz grupę docelową

Zastanówmy się komu chcemy wynająć mieszkanie. Czy będzie to rodzina z dziećmi, młody pracownik korporacyjny czy studenci. Każda grupa najemców będzie miała inne wymagania i już sam budynek, lokalizacja czy standard nieruchomości będą decydowały o tym, do kogo będziemy mogli kierować naszą ofertę. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie studentom, to atutem będą niewielkie mieszkania zlokalizowane niedaleko uniwersytetów. Właściciel musi też często zadbać o podstawowe meble – łóżka, biurka i szafy. Dobrze widziana jest zmywarka, internet, żelazko i sprzęty kuchenne. Zupełnie inaczej będzie w przypadku rodziny z dziećmi. W tym wypadku to właśnie skąpe umeblowanie może okazać się atutem, bo tacy najemcy przeważnie mają swoje rzeczy. Co więcej, mają tych rzeczy tak dużo (np. zabawek, ubrań, rowerów), że dużym plusem oferty jest piwnica lub komórka lokatorska przynależna do mieszkania. Korporacyjni pracownicy będą natomiast wymagali lepszej lokalizacji, wyższego standardu lokalu i wyposażenia, a poszukiwanym atutem jest miejsce postojowe w garażu podziemnym.

2) Porządek to podstawa

Ściany pomalowane, mieszkanie wyposażone i co dalej? Najwyższy czas na sprzątanie. Przed udostępnieniem mieszkania i
przygotowaniem samej oferty należy zadbać o porządek w lokalu. Dokładnie wyczyścić należy okna, podłogi, piekarnik czy łazienkę, ale też przeczyścić odpływy i sprawdzić wentylację. Jeśli najemcy wejdą do czystego mieszkania, to muszą go zostawić w takim samym stanie – w przeciwnym przypadku koszty sprzątania mogą być potrącone z kaucji.

3) Przemyślana kolorystyka

Niezależnie od tego do kogo będziemy kierować ofertę, to wykończenie musi być tak dobrane, aby lokal pozostał spójny. Trzymajmy się prostych form i neutralnej kolorystyki. Wystrzegajmy się agresywnych jaskrawych kolorów i zachowajmy umiar z dodatkami. Warto zadbać o to, aby wszystkie pomieszczenia były w podobnym stylu. Biel, drewno, czerń czy szarości w zupełności wystarczą, aby wykończyć mieszkanie i wyposażyć w podstawowe meble. Dla przeciętnego najemcy wystarczy, aby wykorzystane materiały były schludne i ergonomiczne.

4) Zadbaj o dodatki

Kolejnym etapem przygotowań jest ożywienie wnętrza. Home Stagging jest coraz bardziej popularnym wyborem polaków. Wystarczy kilka drobnych dodatków – kolorowe poduszki, świeczki, ciekawy koc, grafiki na ścianach czy duże rośliny w salonie, bądź zioła w kuchni.

5) Dobre zdjęcia

Słoneczny dzień, dobrze doświetlone wnętrza to jedne z głównych kryteriów, by nasze zdjęcia zainteresowały jak najwięcej klientów. Dobrze gdy skupiamy się na ciekawych aspektach mieszkania. Nie zapomnij aby pokazać każdy pokój, kuchnię oraz łazienkę. Niekompletna galeria w ofercie traci na wartości.

6) Ogłaszaj się na różnych portalach

Możemy skorzystać z biura nieruchomości bądź reklamować naszą ofertę samodzielnie na portalach mieszkaniowych. Za zamieszczenie ogłoszenia na kilku portalach zapłacimy między 100-200 złotych. Im więcej takich ogłoszeń, tym więcej zainteresowanych trafi właśnie do nas.

7) Czytelny opis

Opis mieszkania ma być zwięzły, ale zawierać wszystkie najważniejsze elementy. Wspomnijmy o wyposażeniu, komunikacji z centrum czy uczelnią. Dodajmy też informację o dostępie do internetu. Warto wspomnieć o położonych blisko sklepach, restauracjach czy centrach handlowych.

8) Jak ustawić cenę?

Jaką cenę zaproponować? Sprawdźmy nieruchomości w podobnej lokalizacji i w zbliżonym standardzie. Na tej podstawie rzetelnie ocenimy wartość naszego mieszkania i obniżmy cenę o kilka procent. W ten sposób nasze ogłoszenie wyraźnie zyska na popularności. Efekt? Najemcy mogą się do niego wprowadzić nawet w ciągu 2 dni, co będzie skutkowało wyższym zarobkiem w ciągu roku, niż brak lokatorów nawet przez jeden miesiąc.

9) Niezbędne dokumenty

Spotykając się z najemcami warto udostępnić im wzór umowy najmu. Sprawdź numer księgi wieczystej, aby potencjany najemca miał pewność, że podpisuję umowę z prawowitym właścicielem. Przed podpisaniem umowy warto wypełnić część protokołu zdawczo odbiorczego – szczególnie jeśli część wyposażenia jest nowa albo z drugiej strony coś jest
uszkodzone. Skróci to potem formalności przy podpisywaniu umowy.

10) Korzystna pora dnia

Sam dobrze wiesz co jest atutem Twojego mieszkania Jeśli nieruchomość wygląda najlepiej w świetle słonecznym zadbaj o to, aby potencjalni najemcy przybywali przed zmrokiem. Jeśli zaletą nieruchomości jest piękny widok na panoramę miasta, zapraszaj chętnych późniejszą porą.