Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Oczekiwanie na mieszkanie potrafi się dłużyć. Nic dziwnego, że w momencie jego odbioru, wielu z Nas robi to po łebkach byle tylko się wprowadzić. Jednak do jego odbioru trzeba się dobrze przygotować. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę w momencie odbioru mieszkania.

1) Instalacja

  • instalacja elektryczna, czyli rozmieszczenie gniazdek i łączników, oświetlenie. Upewnijmy się czy w gniazdkach płynie prąd
  • instalacja wodno-kanalizacyjna – należy sprawdzić wszystkie punkty doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków
  • instalacja grzewcza – solidność zawieszenie grzejników, dolączenie termostatów
  • multimedia – od 2013 r. wszystkie mieszkania muszą mieć doprowadzony światłowód

 

2) Ściany – powinny trzymać pion. Wszelkie pęknięcia, plamy lub zacieki, mogą świadczyć o źle wykonanej izolacji.

3) Podłogi – należy sprawdzić czy posadzka została prawidłowo ułożona.

4) Okna – powinny się „łatwo” zamykać i otwierać. Ich szczelność najprościej sprawdzić paskiem cienkiego kartonu włożonego między ramę a skrzydło.

5) Drzwi – pełna szerokość otwarcia, co pozwoli na wygodne wnoszenie mebli do mieszkania. Istotna jest też ich wysokość. Za nisko osadzone będą ciężko chodzić.

6) Balkon – powierzchnia musi mieć spadek w kierunku zewnętrznym (poziom nachylenia ok. 1,5-2%), co zapewni swobodny odpływ wody deszczowej.

7) Protokół zdawczo-odbiorczy – Wszystkie wady należy wpisać do protokołu. Dla swojego bezpieczeństwa warto zrobić dokumentację fotograficzną. Deweloper ma 14 dni na uznanie usterek lub ich odmowę i usunięcie ich w ciągu 30 dni. Możemy też za odpowiednie obniżenie ceny mieszkania zrezygnować z wykonania niektórych napraw i zająć się nimi sami.